0531 226 98 60 info@focatekneturu.com Küçük Deniz Limanı, Eski Foça / İzmir

Foça Tekne Turu

Ana Sayfa Hizmetlerimiz Foça Tekne Turu Foça Günlük Tekne Turu Eski Foça Günlük Tekne Turu Foça Tekne Turları Foça Tekne Gezisi Eski Foça Tekne Gezisi Siren Kayalıkları Kosova Plajı Clup Med Eski Fransız Tatil Köyü Orak Adası Foça Günlük Yüzme Turu

Günlük Yüzme Turları
Günlük yüzme turlarımız sabah 11.00 da başlıyor akşam üstü 17:00’a kadar Eski Foça’nın enfes ada ve koylarında yüzme molaları veriyoruz. Ayrıca durakladığımız koylardan bir tanesinde enfes mangalda çupira balığı yada kasap köfte, yanında makarna, salata ve bir çeşit meze ve yemek esnasında asitli içecek siz değerli misafirlerimize ikramımız oluyor. Peki bu adalar nereler ilk durağımız;

Siren kayalıkları; Akdeniz foklarının koruma alanı olan siren kayalıklarının arka kısmında hamamlık koyunda ilk yüzme molamızı veriyoruz siren deniz kızı anlamına gelmektedir daha önceki tarihlerde burada deniz kızlarının yaşadıkları ve çaldıkları müzik aletleriyle geçen gemicileri büyüleyip kendilerine doğru çektikleri ve kayalara çarpıp gemileri batırdıkları söylenir hikayesi buradan gelmektedir.

Kosova plajı; Eski Foça ve Yeni Foça arasında kalan bu eşsiz koy denizi ve kumsalıyla dikkatleri herkes tarafından üzerine çekmiştir karadan ulaşımda sağlanan bölgeye tekneyle gitmenin keyfi bir başka güzel.

Clup Med (Eski Fransız tatil köyü); Kurulduğu 1967 yılından kapatıldığı 2005 yılına dek, Foça’da sayısız turiste ev sahipliği yapmış bir mekan olarak akıllara kazınmıştır doğası plajının güzelliği ve büyüklüğü sayesinde teknelerimizin uğrak noktası halindedir.

Orak adası; adanın uç kısmında orağın çağanına benzer bir doğal sahilinin bulunmasından dolayı ismini alan ada da turlarımızda vazgeçemediğimiz noktalardan bir tanesidir. Ayrıca adanın üstündeki kaktüs meyvelerini toplama keyfini bu durak noktamızda yakalayabilirsiniz


Saatlik Liman Turları
İsterseniz ailenizle ve sevdiklerinizle özel olarak da planlayabilirsiniz isterseniz akşam 17:15 den sonra gün batımına kadar gerçekleşen toplu katılımlı liman turumuza katılabilirsiniz

Peki biz bu liman turunda nereleri görüyoruz?
Liman turumuz Eski Foça'da bağlı olduğumuz küçük deniz limanından başlamakta sizlere ilk tanıttığımız yer tarihi 5 Kapılar Kalesi'dir. Bu antik kale Michel Paleok tarafından1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna’ya verilmişve zaman içerisinde Cenevizlilerce surları onarılmıştır. Phokaia’nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra surlar onarılarak şimdilerde dokuz tanesi ayırt edilebilen kulelerle donatılmıştır.

Kalemizi anlatıp gördükten sonra Foça marina olarak adlandırılan özel yatların, yelkenli teknelerin bağlı olduğu limanı görerek devam ediyoruz sonrasında balıkçılar kooperatifinin mensubu olan Foça'nın emekçi denizcilerinin bulunduğu balıkçı barınağını denizden izleme fırsatı buluyoruz.

Balıkçı barınağından sonra bir diğer tarihi kalemiz olan Foça’nın güneybatısındaki Kale Burnu’nda Dış Kale ya da Ceneviz Kalesi olarak ta anılan kale, 1678 yılında Osmanlılar tarafından bölgeyi korumak için stratejik bir noktada, bir boğazkesen olarak yapılmıştır. Bir burun üzerinde yer alan kale, doğuda savunma amacı ile anakaradan büyük bir hendekle ayrılmıştır. Sualtı Arkeoloji araştırmaları sırasında kalenin açıklarında denizin dibinde taş gülleler bulunmuştur. Bu güllelerin kaleden düşman gemilerine mancınıkla atılmış olduğu düşünülmektedir. İç kısımda Türk hamamının kalıntısı vardır.

Bir sonraki noktamızda incir adası burasıda küçük teknelerle geçilerek kamp ve piknik yapabileceğiniz doğal güzellikleri olan muhteşem bir adadır.

Turumuzun sonuna yaklaşırken son göreceğimiz nokta İngiliz burnu (yeşil tepe) burası piknik ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Tamamen ücretsiz ve kara bağlantılı bir noktadır.

Foça Günlük Tekne Turu,Eski Foça Günlük Tekne Turu,Foça Tekne Turları,Foça Tekne Gezisi,Eski Foça Tekne Gezisi,Siren Kayalıkları,Kosova Plajı,Clup Med,Eski Fransız Tatil Köyü,Orak Adası,Foça Günlük Yüzme Turu
Yorumlar
Powered by
Foça Tekne Turları - Delphin Gezi Teknesi
Sosyal Medya

Hızlı iletişim kurmak ve turlarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Instagram youtube

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.

Tamam